تبلیغات
انتشارات مستعلی - مطالب اردیبهشت 1395

کارگردانی

جمعه 17 اردیبهشت 1395 12:13 ب.ظ

س:کارگردان کیست؟ج:کسی است که بیشترین مسئولیت را در قبال تصویر و صدای فیلم دارد. او کسی است که ساخت فیلم را بر عهده دارد و معمولا فکر نهفته در فیلم و شکل نهایی اثر از اوست.
س: درکدام دوره سینما-نقش کارگردان به اندازه ای که بعدها مهم و تاثیرگزار شد ، نبود؟ج:  در سال های آغازین تاریخ فیلم سازی.
س:دلیل کم اهمیت بودن نقش کارگردان درابتدای تاریخ سینما چه بود؟ج:زیرا ساختار فیلم ها بسیار ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی بود.
س:.............فکر ، دیدگاه و خلاقیت خود را در فیلم ها اعمال می کند؟ج: کارگردان.
س:در دوران اوج نظام استودیویی ، میان سردمداران استودیوها و فیلم سازان منازعه ای دامنه دار............ به وجود آمد؟ج: بین پول و هنر.
س:در دهه 1950 از سوی منتقدان و تحلیل گران فرانسوی - کدام تئوری سینمایی را مطرح کردند؟ج: تئوری مولف ( Auteur Theory )
س:
کارگردانی شامل کدامست؟ج:  شامل ، برنامه ریزی ساخت فیلم ، نظارت بر ساخت آن ، ارائه دستورالعمل به بازیگران و کلیه دست اندرکاران فنی تولید و ارائه تصویری هنری و فنی به فیلم از خلال امور این چنینی و مشابه آن است ، که توسط فردی به نام کارگردان صورت می گیرد.
س: منظور از میزانسن کدامست؟ج: اصطلاحی است فرانسوی ، در اصل متعلق به تئاتر و به معنای چیدن صحنه ، صحنه آرایی و به صحنه آوردن یک کنش. در تئاتر ، این اصطلاح به روش مرتب کردن صحنه توسط کارگردان نمایش نامه اطلاق می شد.
س: سه وظیفه مهم کارگردان که نقش اصلی در ساختار فیلم و هویت سمعی و بصری آن دارد- کدامست؟ج: 1 - میزانسن 2 - دکوپاز 3 - عوامل پنج گانه کارگردانی.
س: کارگردان موظف است ، تا به وسیله تمهیداتی که می اندیشد ، فیلم نامه را به جذاب ترین و حرفه ای ترین شکل ، به .............. بدل کند ؟ج: تصویر.
س: عوامل پنج گانه کارگردانی کدامند؟ج: ترکیب بندی تصویر - توازن -پرسپکتیو - خط فرضی -ترانزیشن .
س: اتو برام - در دسته بندی کارگردان های کدام مکتب قرار میگیرد؟ج: «صحنهء آزاد» اتو برام برای ناتورالیزم‌ بی‌مثال بود.
س: اندره انتوان که بود؟ج:
هنرپیشه، و کارگردان اهل فرانسه بود.اورا بعنوان طبیعت گرایی افراطی میشناسند.
س:
کدام هنرمند تئاتری با اعتراض به اینکه تئاترانباشته ازکلمات شده درحالیکه ریشه اش دررقص ومیم بوده است،سخنگو،پیامبر ورهبرانقلاب علیه واقعگرایی شد ونام کتاب مهم اوچیست؟ج:
ادوارد گوردون کریگ- هنرتئاتر
 س: ریتم رویدادها درکدام بخش ازساختارارسطوئی باید تندتراجراء گردد؟ج:
بین نقطه عطف اول ودوم.
س: مترلینگ وبوشنر،درام نویسان کدام سبک هستند؟ج:
سمبولیسم واکسپرسیونیسم.
س:کدام مفهوم معنا شناختی(دلالت چیزی برچیزدیگر)است که شگردی برای ایجاز نیزمحسوب می شود ورویکرد اولیه مه یر هولد پس ازافتتاح استودیو هنرمسکوبا آن آغازمی شود؟ج: نماد گرایی.


تئوری موسیقی

پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 02:01 ب.ظ

شیمی عکاسی: تئوری موسیقی نظریه ای  دربارهٔ مکانیک موسیقی و نحوهٔ کارکردموسیقی  است. تئوری موسیقی از قرنهای گذشته ابداع شده و به تدریج کامل‌تر شده‌است. تئوری موسیقی شامل تحلیل نت‌های ملودی و نیز بررسی آنها از نظر ریتم و هارمونی  (هماهنگی) اجزاء آن می‌باشد. ممکن است صداها  در ملودی همدیگر را تقویت یا تضعیف کنند که در این صورت هارمونی‌های متفاوتی خواهند داشت. در تئوری موسیقی به بررسی پویایی و دینامیک موسیقی نیز می‌پردازند و آن بستگی به نرمی یا سختی اصوات و نت‌ها دارد. می‌توان تئوری موسیقی را براساس روابط ریاضی نیز مطرح کرد. در این صورت قوانین موجود در ریاضی در تئوری موسیقی به‌کارمی‌رود.
توجه دراین مطلب لینک هایی حاوی فایل صوتی قابل دانلود درج میگردد تا علاقه مندان موسیقی  بتوانند بمحتوای کلی تئوری موسیقی و سوالات متداول ان دست رسی داشته باشند:
http://s7.picofile.com/file/8250106250/notnevisi1.mp3.html
http://s6.picofile.com/file/8250108800/notnevisi2.mp3.html
http://s7.picofile.com/file/8250109118/notnevisi3.mp3.html
http://s6.picofile.com/file/8250109626/notnevisi4.mp3.html
http://s6.picofile.com/file/8250110784/sazha01.mp3.html


سینمای فرانسه

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 12:22 ب.ظ


شیمی عکاسی: بر اساس مساحت، فرانسه کمابیش اندازهٔ افغانستان است و بزرگ‌ترین کشور  غرب  اروپا و  اتحادیه متزلزل اروپایی و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به‌شمار می‌آید. جمعیت فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است که با این رقم، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. مرکز فرانسه، شهر پاریس است.
س: زادگاه سینما کجااست؟ج: فرانسه و به توسعه این صنعت کمک کرده است.
س:نئو نوآر کدامست؟ج:بگونه ای  از  فیلم نوارگفته می‌شود که در ویژگی‌های بنیادین مانند نوآر دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی است، اما سبک، فرم و محتوای نوآر را با عناصر جدید بهبود بخشیده.( نوآر به زبان فرانسوی به معنای سیاه است)
س: جدا از صنعت بومی فیلم‌سازی در فرانسه - کدام صفت باعث رونق سینمای ان شده؟ج: این کشور هنرمندان بسیاری را از سرتاسر جهان در فرانسه گرد هم آورده است. به همین دلیل، سینمای فرانسه است گاهی اوقات با سینمای کشورهای خارجی در هم تنیده شده است.
س: کدام افراد غیر فرانسوی جز و برجسته‌ترین هنرمندان سینمای فرانسه به شمار می‌آیند؟ج: رومن پولانسکی - کیشلوفسکی - اندره جولاوسکی از لهستان - کاسپار نوئه - ادگاردو گوزارنسکی از امریکای لاتین -آناتول لیتواک و الکساندر الکسیف از روسیه، مایکل هانکه از اتریش.
س: پاریس دارای بالاترین تراکم ......... در جهان می‌باشد؟ج: سینما.
س: لوک بسون کیست؟ج: کارگردان فرانسوی است.او از ۱۷ سالگی با رها کردن درس به فیلم سازی پرداخت.در کارنامه او فیلم‌های بزرگی چون لئون و ژاندارک دیده می‌شود.
س: درسال ۲۰۱۰  چند بلیت سینما در فرانسه فروخته شده است؟ج: ۲۰۶،۵ میلیون بلیط فروخته شده.


فرهنگ کلمات سینمایی

جمعه 10 اردیبهشت 1395 02:11 ب.ظ

شیمی عکاسی بزودی فرهنگ  کلمات کاربردی سینمایی را درقالب فایل PDF منتشر میکند:
d6c_009.bmp
لغات از فارسی به انگلیسی:
الف:

ASA: واحد نشانگر حساسیت فیلم.
sgueehee  اب خشک کن : وسیله ای برای از بین بردن باقی مانده اثر دارو برروی فیلم - این وسیله در طی سالها دچار تغییرات اساسی شده است.
projector : اپارات: بدستگاه نمایش فیلم رجوع شود.
نتیجه تصویری برای ‪dead line‬‏

dead line :  اخرین مهلت : اخرین زمانیکه تهیه کننده برای گروه فیلم سازی تعیین میکند  و کارگردان وظیفه دارد تابع زمان تعیین شده فیلم را به پایان برساند.
make - up man :  ارایشگر سینمایی ":کسیکه شخصیت های فیلم را ارایش میکند و این عمل از زیبایی تا متعادل سازی و نامتعادل سازی و شخصیت پردازی گسترش دارد.
ark: نوری قوی و سفید رنگ که در صحنه های وسیع مورد استفاده قرار میگیرد.
aromarama : فرایندی که طی ان - هم زمان با پخش فیلم در سالن  سینما - بویی متناسب با تصویر در سالن پخش میشود.
arri - arriflex  دو مارک معروف دوربین های فیلمبرداری المان که در سینمای حرفه ای کارکرد دارند.

laboratory:  محلی که در ان - فیلم ها ظاهر میشوند و یا بچاپ نهایی میرسند.
director assistant : بدستیار کارگردان رجوع شود.
reveal: اگاهی دادن بمخاطب با حرکت دوربین و گاهی اگاهی بیش تر مخاطب نسبت به و یا چند قهرمان فیلم .
acoustics : عوامل محیطی هر ناحیه ای که بر صدا اثر بگذارد . هر صدابرداری باید با این عوامل اشنا باشد . این عوامل چه در هنگام ضبط و چه در هنگام پخش دارای اهمیت اند.


این بی ام دبلیو مدل 2000 هم جزو خاطرات منه

جمعه 10 اردیبهشت 1395 09:25 ق.ظ

شاید برات این سوال پیش امده این نقاشی ها چیه؟جوابش خونه پدری وجایی است که خاطرات کودکی ونوجوانی من شکل گرفته است - خانه ای که متاسفانه پدرم انرا بی اطلاع ما فروخت  . وروزی فردی با تلفن تماس گرفت و گفت شما کی تشریف میارید و وسایلتون را از این خونه میبرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟این بی ام دبلیو مدل 2000 هم جزو خاطرات منه - زمانیکه جدا وضع اقتصادی کشور به این بدی نبود و کارمندی مثل پدر من میتونست  این ماشین را سوارشه -هرچند خانه ما پایین شهربود ولی خوب سوار این ماشین هم میشدیم و با اون مسافرتهای بسیاری را رفتیم -شاید باور نکنی که من روی قسمت مابین شیشه عقب وصندلی  عقب این ماشین - دراز میکشیدم یعنی انقدر کوچک بودم و این ماشین وفادار تقریبا تا سن 12 سالگی باما بود -مابارها با اون به پابوس امام رضا (ع) رفتیم و درراه درجنگل های شمال تمشک وحشی میخوردیم و کنار دریا رفتیم....دقیقا این همون ماشینه -زرشکی ودو درب بود چراکه یادمه صندلی جلواش خم میشد تا سرنشین بتونه به صندلی عقب بره...


نمونه‌هایی از کاریکلماتور

پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 12:23 ب.ظ


آپلود عکس

توجه:کتاب وزین و ارزشمند تکنیک های عکاسی  بقلم : مهدی انوری راد دارای دانشنامه کارشناسی عکاسی /در قطع وزیری - 150 صفحه منتشر شد . این کتاب جدید شامل : معادل لاتینی  تمام تکنیک ها و شرح و متن بینظیر بهمراه تمرین های  نمونه ای بزبان  انگلیسی برای هر تکنیک است 


متمم کتاب شیمی عکاسی- بصورت PDFقابل دانلود رایگان است -این فایل حاوی "غلط نامه "کتاب چاپی نیز هست!

نمایندگی فروش:  1 -کتاب فروشی فرهنگ زبرجد:خیابان انقلاب - خ 12 فروردین -پ 233

2 - فروشگاه کتاب :پارت- روبروی درب اصلی دانشگاه (فخررازی)شیمی عکاسی : نظریه و نقد پسا استعماری، امپریالیسم و استعمار و نظام های ارزشی آن را به چالش می کشد.


شیمی عکاسی:فیلم «کتاب جنگل» با ادامه موفقیتش در سراسر جهان توانست به رقم فروش ۵۰۰ میلیون دلار برسد.


انجمن کارگردان‌های آمریکا در حالی به همت کینگ ویدور شکل گرفت که آن روزها سیطره استودیوها و تهیه‌کننده‌ها بر سینمای آن کشور گسترده بود.


شیوه داگرو تایپ چیست؟

شنبه 4 اردیبهشت 1395 02:41 ق.ظ

شیمی عکاسی : همه ما میدانیم که داگروتایپ - نوعی شیوه اولیه عکاسی بصورت سیاه و سفید بوده است که مطمئنا در ایران دوره قاجار هم انجام میشده و اثاری ازان محتملا موجود است!اما بیاید با احساس  قوی تری انرا باردیگر بررسی کنیم ؟ اینکه شیوه داگروتایپ چه فرقی با عکاسی امروزی دارد؟و سوال های بسیار دیگر را جواب دهیم ....


به گزارش شیمی عکاسی به نقل از اسکرین دیلی، حقوق بین‌المللی پخش و توزیع و نمایش انیمیشنی که با اقتباس از کتاب «سپید دندان» از مشهورترین آثار جک لندن ساخته می‌شود در جشنواره کن برای فروش عرضه می‌شود.

اسپیریجز انیماتور «ایرون من ۳»، «شاد پا ۲» و «جنگ ستارگان: جنگ کلون» بود و یک اسکار برای فیلم کوتاه «آقای هابلوت» در کارنامه دارد.رمان جک لندن به بیش از ۸۰ زبان ترجمه شده و بارها در سینما تصویرگر زندگی در حیات وحش و تمرکز بر مفهوم اخلاق، رستگاری و عشق بوده است.

بیگ بیچ تهیه کننده ‌«میس سان‌شاین کوچولو» بود و با «دوست داشتن» در بخش رقابتی کن هم حضور داشت. این نخستین تلاش این کمپانی در تولید انیمیشن است. سوپر بورد نیز یک گروه موفق است که تاکنون نامزد اسکار هم بوده و با همکاری کلمن کالوت و جرمی فنجر تولید «ترانه دریا» را برعهده داشته است. 


آپلود عکس آپلود عکس آپلود عکس آپلود عکس
م الف-د

دوستان سلام.
خدایا :مارا محل امتحان ظالمان قرار مده
سلام خوانندگان گرامی:
جهت رفاه حال علاقه مندان -و دانشجویان رشته های تصویری و جهت صرفه جویی در هزینه انتشار- بران شدیم تا متمم کتاب مجموعه سوالات شیمی عکاسی بصورت pdf منتشرگردد:
دوستان دانشجو برخی از دروس دانشگاهی رابصورت mp3 ضبط و اماده دانلود رایگان نموده ام از قسمت لینکستان برروی لینک درس موردنظرتان کلیک کنید و فایل صوتی را دانلود واستفاده کنید!ما یک گروه دانشجوی موالفیم و پذیرنده عضو جدید که دارای توانایی نگارش قوی و صحیح علمی باشد -فعلا 2 نفر هستیم و تا بحال 2 کتاب دانشگاهی منتشر کرده ایم .کتاب مجموعه سوالات شیمی عکاسی "شامل 250 سوال تشریحی متداول در عکاسی انالوگ و 2 مقدمه و 4 صفحه تست واقعی امتحانات- میباشد.
ابتدا جدا و قوییا از شما درخواست میکنم که از کپی کردن "کتاب مجموعه سوالات شیمی عکاسی" ما- خودداری نمایید. و هرگونه کپی برداری و پلی کپی را بما اطلاع دهید.تا از مراجع رسمی پیگیری شود.به چند دلیل:اول انکه درست است که این جا هم یک درگاه اینترنتی است و ما هم تعداد زیادی سوال -فقط برای تبلیغ کتاب خودمان-از این درگاه در اختیارتان قرار داده ایم ولی- ولی بخاطر بسپارید که : اینترنت و اصولا کامپیوتر یک وسیله ای استکه شما برای استفاده اش باید هزینه بدهید یعنی پول پرداخت کنید -مثلا برای دانلود کردن سوالات از یک سایت- با این وضع اسفبار حجم اینترنتی و باجگیری درگاه های اوپراتورهای گوناگون قارچ گونه از کاربران.رفقا انها هیچ زحمتی برای طرح و گرداوری این سوالات خرج نکرده اند و سود جویانی بیش نیستند.و گاه دست به سرقت اطلاعات شخصی و اکانت های شما میزنند.شاید ان درگاه یک دام ازسوی باندی بزهکار سرراه دانشجویی ساعی و جوان مانند شما باشد!!!
دوما:با تهیه کتاب چاپی از ما-یک یادگاری نفیس برای شما میماند که یار مهربان شما خواهد بود تا شما بخواهید و بازنگری این کتاب دران صورت برای شما هزینه ای نخواهد داشت و نه برق میخواهد ونه باتری!
صاحب خانه هم به بهانه روشن بودن کامپیوترتان اخر ماه پول برق بیشتری ازشما دریافت نخواهد کرد...
سوما: تعداد بسیار زیادی از جلد های کتاب الان چاپ و در اختیار ماست و خرید کتاب از ما این بنوعی حمایت شما رفقا از دو نفر موالف نوپاست و از نظر فرهنگی بسیار حایز اهمیت است.
هرگز دست یاری تان فراموشمان نخواهدشد رفقا.هرگز.
برای دریافت کتاب میتوانید به کتاب فروشی پارت روبروی درب اصلی دانشگاه تهران در خیابان "انقلاب"- طبقه دوم کتاب فروشی مراجعه و خرید کنید.در حال حاضر تنها این کتاب فروشی کتاب مارا عرضه مینماید!
و یا باحضور در دانشگاه حکیمیه-انرا از "خود بنده " تاکید میکنم "خودم -تهیه کنید.متاسفانه در دانشگاه تابحال همکار پیدا نکرده ایم. البته شما با برخورداری از درصدی از فروش میتوانید همکار ما باشید و به ما انگیزه و امید دهید.
در روز 12 بهمن ماه خانم ((حاجیها))از گروه نویسندگان با جستجو در بازار تایید کردند که کتابی ازسوی انتشارات پیام نور برای شیمی عکاسی در بازار یافت نشده است. هرچند که این مباحث قدیمی است و دچار تحول جدیدی نخواهند شد بهر حال کتابی با عنوان اقای -پویا زمانیان در بازار موجود نیست!!!!!!!از درستان عقب نیافتید کتاب ما را تهیه کنید.
0936mehri@gmail.com
09361869305
09216269515
این وبلاگ برای تبلیغ و معرفی کتاب مجموعه سوالات شیمی عکاسی طرح گردیده است و مرجعی برای سوالات پیرامون عکاسی خواهد بود
گروه نویسندگان
با توجه به سوالات مکرر مخاطبان گرامی که درخواست کردند منابع کنکور ارشد سینما را به انها معرفی کنم در زیر این منابع یاداوری میشوند:
منابع کارشناسی ارشد سینما

تاریخ سینما / دیوید بوردول، کرسیتین تامسون / روبرت صافاریان / نشر مرکز

تاریخ جامع سینمای جهان / دیوید ا.کوک / هوشنگ آزادی ور / نشر چشمه

تاریخ سینمای هنری / انو پاتالاس، اولریش گرگور / هوشنگ طاهری / نشر ماهور

تئوری های اساسی فیلم / دادلی اندرو / مسعود مدنی / انتشارات رهروان پویش

مقدمه ای بر نظریه فیلم / رابرت استم / گروه مترجمان / انتشارات سوره مهر

مفاهیم کلیدی در مطالعات سینمایی / سوزان هیوارد / فتاح محمدی / نشر هزاره سوم

هنر سینما / دیوید بوردول، کریستین تامسون / فتاح محمدی / نشر مرکز

درک فیلم / الن کیسبی یر / بهمن طاهری / نشر چشمه

مفاهیم نقد فیلم / مجید اسلامی / نشر نیآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پیوندها

نویسندگان

آپلود عکس